ÁSZ

HU | EN

Társintézményi felülvizsgálatok

A legfőbb ellenőrző intézmények egyik stratégiai célkitűzése a számvevőszéki feladatellátás szakmai színvonalának folyamatos fejlesztése és megfelelőségének biztosítása. A legfőbb ellenőrző intézmények egyedi jogállásából (minden állami ellenőrző szervtől függetlenek) és helyzetéből adódóan (országonként jellemzően egy számvevőszék működik) a számvevőszék hatékony, a nemzeti és nemzetközi standardokkal összhangban álló működését egy másik ország számvevőszéke szokta értékelni. Ezt az értékelő folyamatot a hazai és nemzetközi szaknyelv társintézményi felülvizsgálatnak, ún. Peer Review-nak nevezi. A társintézményi felülvizsgálat minden esetben önkéntes mind a felülvizsgált, mind a felülvizsgáló számvevőszék részéről. Célja egyfelől a számvevőszéki feladatellátás elemzése és értékelése, másrészről az intézmény működésének minőségközpontú továbbfejlesztésének megalapozása erre irányuló javaslatokkal.

A társintézményi felülvizsgálat folyamatának komplexitása (a felülvizsgálatot jellemzően egy, vagy akár több önértékelési folyamat is megelőzheti) és jelentősége miatt (a számvevőszék teljes belső működési gyakorlatába betekintést enged, feltárva annak erősségeit és gyengeségeit is) a Legfőbb Ellenőrző Intézmények Nemzetközi Szervezete, az INTOSAI külön sztenderdet (GUID 1900), míg a szervezet fejlesztési kezdeményezése, az IDI, teljesítményértékelési keretrendszert dolgozott ki (IDI PMF). A sztenderdek kimondják, hogy a társintézményi felülvizsgálatot a számvevőszéki munkára, illetve az ellenőrzés alá vont területre vonatkozó nemzetközi ajánlások érvényesülése mentén, az ellenőrzésre felkért számvevőszék, az adott ország sajátosságait figyelembe véve, legtöbb esetben a célszerűség, a hatékonyság és az eredményesség szempontjait követve függetlenül végzi. A résztvevők maguk döntenek a vizsgálat tartalmáról, kiterjedtségéről, módszeréről és az eredmények hasznosításáról. Az önértékelés és a társintézményi felülvizsgálat az intézményi működés hatékonyságának elemzésére és értékelésére szolgáló nemzetközi szinten is elismert módszerek.

Az Állami Számvevőszék az elmúlt két évtizedben több társintézményi felülvizsgálati folyamatban vett részt, és számos önértékelést készített, melyek egyaránt kiterjedtek független működésének biztosítékaira, minőségbiztosítási rendszerére, IT folyamataira és társadalmi kommunikációs tevékenységére is. Az ÁSZ mindezek mellett más számvevőszékekkel együttműködésben végzett társintézményi felülvizsgálatot és rendelkezik az ehhez szükséges szakmai és humán erőforrásokkal. 

Megszakítás