ÁSZ

HU | EN

VISEGRÁDI EGYÜTTMŰKÖDÉS

A V4+2-es országcsoport számvevőszékeinek együttműködése a Visegrádi Együttműködés történelmi hagyományait követve 1991-ben, az Állami Számvevőszék kezdeményezésére jött létre. Az együttműködés célja az ellenőrzési módszerek és szakmai dokumentumok harmonizálása az EU és a visegrádi országok között, valamint együttműködés és információcsere elősegítése az oktatás és szakképzés területén. Az együttműködésben rendszeresen hat számvevőszék vesz részt, így Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovénia, Szlovákia, amelyek mellett esetenként megfigyelőként más országok is meghívást kapnak (például Horvátország), így segítve elő a szorosabb, hatékonyabb tapasztalatcserét és az álláspontok egyeztetését.

A 2000-es évek eleje óta évente megrendezett elnöki találkozók keretében kibontakozó szakmai kooperáció és a kölcsönösen előnyös kapcsolatok lehetővé tették a résztvevő országok közötti szorosabb együttműködést. A visegrádi országok számvevőszékeinek vezetői közötti kapcsolatokat a rendszeres találkozókon túl tovább erősítette, hogy a hasonló gazdasági, társadalmi és kulturális hátterű országok számvevőszékei hasonló kihívásokkal szembesülnek, melyek kezelése gyakran regionális szintű, közös fellépést igényel. Az évről-évre más-más országban megrendezett elnöki találkozók során ezért a résztvevők az EU Kapcsolattartó Bizottsággal kapcsolatos és más, közös érdeklődésre számot tartó témákat (számvevőszéki kapacitásfejlesztés, fenntartható fejlődés, víz- és környezet gazdálkodás, természetvédelem, korrupció elleni küzdelem) vitatnak meg, arra törekedve, hogy közös álláspontot alakítsanak ki a kapcsolódó kérdésekben.

A V4+2-es országcsoport számvevőszékei a számvevőszéki információk, módszertani megközelítések és ellenőrzési tapasztalatok megosztása mellett kiemelt hangsúlyt fektetnek arra, hogy együttműködésük eredményei a gyakorlatban is érvényesüljenek. Nemzetközi kooperatív ellenőrzéseket folytatnak az országcsoportot, illetve a régiót érintő kiemelt területeken, valamint támogatják egymást az INTOSAI és az EUROSAI munkacsoportjai keretében folytatott munkában is.

Megszakítás