Az Állami Számvevőszék (a továbbiakban: ÁSZ) az Országgyűlés pénzügyi és gazdasági ellenőrző szerve, amelynek feladata a közpénzek felhasználásának és a közvagyonnal való gazdálkodás ellenőrzése. Az ÁSZ jogállását, hatáskörét és feladatait az Alaptörvény és az Állami Számvevőszékről szóló 2011. évi LXVI. törvényben (a továbbiakban: ÁSZ tv.) határozza meg. Az ÁSZ olyan alkotmányos intézmény, amely az országgyűlés kivételével minden más szervtől függetlenül végzi tevékenységét, függetlensége az Alaptörvény és az ÁSZ tv.-ben rögzített személyi, pénzügyi, jogi és szervezeti garanciákban nyilvánul meg.
Az ÁSZ az Alaptörvényben és az ÁSZ tv.-ben meghatározott mandátumából eredően nem hatóság. ÁSZ hatósági jogkör nélküli hivatali típusú ellenőrző szervezet, amelynek nincsenek nyomozati eszközei, illetve hatósági jogosítványai, így nem állapíthat meg jogot vagy kötelezettséget, és nem dönthet el jogvitát.
Az ÁSZ az általa végzett ellenőrzésekről jelentést készít, mely tartalmazza a feltárt tényeket, megállapításokat. Az a számvevőszéki ellenőrzések célja, hogy az ÁSZ az ellenőrzési tapasztalatain alapuló megállapításaival, javaslataival, tanácsaival segítse az Országgyűlést, annak bizottságait, és az ellenőrzött szervezetek munkáját.
Magyarországon alkotmányos hagyományai vannak annak, hogy az ÁSZ hatósági jogkör nélküli hivatali típusú intézményként működik, az ÁSZ tv. által garantált széleskörű ellenőrzési jogosítványain kívül nincsenek hatósági eszközei, hanem bűncselekmény vagy egyéb jogsértés gyanújának észlelése esetén az arra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező szervhez fordulhat.