Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének Nemzetközi Számvevő Testülete (International Board of Auditors for NATO – IBAN) a NATO hat tagból álló, független, külső ellenőrző szerve, amely az Észak-atlanti Tanácsnak tartozik beszámolási kötelezettséggel. Az ellenőrző szervet négy évvel a NATO alapító okirat aláírása után, 1953-ban, az INTOSAI alapításának évében hozták létre. A szervezet működési rendjét meghatározó Alapszabály szerint fő feladata, hogy az Észak-atlanti Tanács (North Atlantic Council – NAC) és a NATO-tagországok kormányai számára bizonyosságot nyújtson arról, hogy a közös pénzeszközöket megfelelően használták fel az engedélyezett kiadások rendezésére. A NATO Számvevőszékének munkáját három alapvető érték vezérli: a függetlenség, az integritás és a szakmaiság.
Az IBAN háromféle ellenőrzést végez: a NATO szerveinek pénzügyi ellenőrzését, a NATO teljesítményének ellenőrzését, valamint a NATO Biztonsági Beruházási Programjának (NSIP) pénzügyi ellenőrzését. Az ellenőrzések igazolás (Certificate of Final Financial Acceptance – COFFA) kiadásával zárulnak. Az IBAN tevékenységének eredményéről éves jelentést készít, amelyre az Észak-atlanti Tanács döntése értelmében a nemzeti legfőbb ellenőrző intézmények észrevételeket tehetnek, és ad-hoc jelleggel megvitathatják azt a NATO Nemzetközi Számvevő Testületével. A NATO tagországok nemzeti legfőbb ellenőrző szerveinek szakmai kapcsolatrendszerét a rendszeres időközönként megrendezett Védelmi Ellenőrzési Szemináriumok teszik teljessé.
Az Állami Számvevőszék, valamint a Testület közötti szakmai kapcsolat kiépítése már Magyarország NATO tagsága (1999) előtt megkezdődött. A Testület akkori elnökének meghívására az első ÁSZ küldöttség látogatást tett Brüsszelben, és megismerkedett a NATO számvevők munkájával. A védelmi terület ellenőrzéséért felelős számvevőink rendszeresen részt vettek a Testület saját számvevői részére szervezett továbbképzéseken. Az Állami Számvevőszék a NATO tagországok számvevőszékeinek bizalmából, az új tagországok legfőbb ellenőrző intézményei közül elsőként rendezhetett védelmi szemináriumot Budapesten.