Lezárult a 2024. évi önkormányzati és nemzetiségi önkormányzati választásokat követő időszakban hozott egyes gazdasági döntések ellenőrzése. A választásokat megelőzően az ÁSZ más szervekkel közös felhívással élt, amelyre figyelemmel egyes önkormányzatok úgy döntöttek, hogy az átmeneti időszakban tartózkodnak a kritikus döntésektől. Az ÁSZ most lezárt ellenőrzése széles körű monitoring tevékenységen, a gazdálkodási adatok szinte egyidejű elemzésén alapult. A kiválasztott 18 önkormányzatnál az ÁSZ számos szabálytalanságot állapított meg. A jogszabálysértő gyakorlat megszüntetése érdekében az ÁSZ hat önkormányzat polgármesteréhez figyelemfelhívó levéllel fordult, a polgármesterek 13 szabálytalansággal kapcsolatosan jelezték, hogy a megfelelő intézkedéseket megtették.
A támogatásban részesülő sportszövetségek, sportegyesületek és sportvállalkozások gazdálkodásának ellenőrzése során az ÁSZ ezúttal a Magyar Vízilabda Szövetséget ellenőrizte. A feltárt, 2021-2022. években történt jogszabálysértések – többek között egyes támogatásoknak a jóváhagyott céltól eltérő felhasználása miatt – az ÁSZ törvényi kötelezettségének eleget téve az illetékes hatóságokhoz fordul. Az ellenőrzés folyamatában az ellenőrzött részéről megtett intézkedések ugyanakkor hozzájárultak az ÁSZ megállapításainak hasznosulásához.
Az önkormányzatok ingatlangazdálkodási tevékenységének vizsgálatát célzó ellenőrzés-sorozat legújabb állomása Kunhegyes Város Önkormányzata volt. Az ellenőrzés célja az önkormányzat ingatlangazdálkodási, ingatlanhasznosítási tevékenységének szabályszerűségi és célszerűségi szempontok alapján történő értékelése volt. Az ellenőrzés kiterjedt arra is, hogy az önkormányzat az ingatlangazdálkodási feladatai ellátása során figyelemmel volt-e a vagyon értékének megőrzésére, állagának fenntartására, állományának gyarapítására. A megállapítások alapján az ÁSZ a polgármester felé 3, a jegyző felé pedig 19 javaslatot fogalmazott meg.
Az ÁSZ ellenőrzés-sorozatot indított az egyházi fenntartású kórházaknak nyújtott, közfeladat-ellátással kapcsolatos támogatások felhasználásának ellenőrzése céljából. Elsőként a Szent Damján Görögkatolikus Kórház ellenőrzésére került sor. A jelentés a feltárt hiányosságok mellett tartalmazza az államháztartásból nem hitéleti célra nyújtott támogatások vonatkozásában a pénzügyi és ellátási tevékenység, illetve az adósságállomány alakulásának elemzését is.
Figyelemmel arra, hogy a közhiteles nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban tárolt adatok teljeskörűsége társadalmi elvárás, az ÁSZ terven felüli ellenőrzés keretében ellenőrizte a nyugdíjbiztosítás alapját jelentő szolgálati idő nyilvántartását. Az ellenőrzésre kiválasztott 23 biztosított közül 12 esetben a nyugdíjbiztosítási nyilvántartás nem tartalmazta teljes körűen a nyugdíjbiztosítás alapját jelentő szolgálati időt, annak ellenére, hogy az folyamatos volt. A feltárt problémák orvoslása érdekében az ÁSZ javaslatokat fogalmazott meg a Magyar Államkincstár elnökének.